Trgovanje ljudima jedan je od najtežih zločina modernog doba i oblik modernog ropstva diljem svijeta.
Kršenje ljudskih prava kao što su: pravo na slobodu kretanja, slobodu i dostojanstvo pojedinaca, život, rad i obrazovanje, odlučivanje i zdravlje, a sve radi stjecanja nečije materijalne koristi predstavlja kazneno djelo trgovanja ljudima.
Republika Hrvatska, u odnosu na navedeno kazneno djelo prepoznata je kao zemlja tranzita, ali sve više i zemlja porijekla te krajnje destinacije žrtava trgovanja ljudima.
Žrtve se iskorištavaju tako da postaju robovi za rad u tvornicama, hotelima, restoranima, barovima, u domaćinstvima, ograničavanjem mogućnosti kretanja te komunikacije sa obitelji.
Najčešće žrtve su žene i djevojčice koje trpe seksualno zlostavljanje, a sve češće i muškarci koji su žrtve prisilnog rada te djeca koja se prisiljavaju na prosjačenje ili ih se prodaje obiteljima bez djece.
Prema procjenama, preko 4 milijuna djece, žena i muškaraca u svijetu, prisiljeno je na prostituciju, prisilni rad po kućanstvima, rad na poljima, prosjačenje, sklapanje lažnog i prisilnog braka, trgovanja ljudskim organima ili kriminal.
Ako ste vi ili osoba koju poznajete doživjeli iskustvo trgovanja ljudima, potreban vam je savjet, pomoć ili sumnjate na potencijalno trgovanje ljudima, možete nam se obratiti na e-mail: trafficking@hck.hr ili na broj telefona 01/4655-814 (radnim danom od 8-16).
Za pomoć, savjet ili prijavu na sumnju trgovanja ljudima možete se obratiti svakodnevno od 10-18 na besplatni broj telefona 0800 77 99, koji vodi mreža nevladinih organizacija PETRA.
Ako sumnjate na slučaj trgovanja djecom možete se obratiti u najbližu policijsku postaju, nadležni centar za socijalnu skrb ili na 192.
Psihološku, socijalnu i pedagošku podršku te savjete vezano za nestanak djece možete dobiti svakim radnim danom od 8 do 20 sati pozivom na besplatni broj 116 000, čiji je nositelj Centar za nestalu i zlostavljanu djecu.
U slučaju da ste vi ili neka druga osoba u direktnoj opasnosti, možete nazvati policiju na 192. Imajte na umu da se u Republici Hrvatskoj žrtve trgovanja ljudima ne kažnjavaju za djela koja su počinjena pod prisilom.
Osobe koje su doživjele iskustvo trgovanja ljudima su izrazito ranjive i mogu imati potrebu za velikim spektrom usluga koje im može osigurati Crveni križ.
Bez obzira na dob, spol ili status u RH (državljanin RH, tražitelj azila, osoba pod međunarodnom zaštitom, ilegalni migrant…), identificirane žrtve trgovanja ljudima imaju pravo na pomoć i zaštitu. U suradnji s relevantnim državnim institucijama i nevladinim organizacijama osobama možemo omogućiti:
• humanitarnu pomoć (odjeća, hrana, higijena)
• pomoć u reintegraciji (oko pronalaska smještaja, traženje posla…)
• upućivanje na relevantne organizacije i institucije
• psihosocijalnu podršku (emocionalna podrška, praktična pomoć)
• upućivanje u njihova prava i pomoć oko njihova ostvarivanja
• kontakt s obitelji
Žrtve trgovanja ljudima često izgube kontakt sa svojim obiteljima ili ne znaju gdje se nalaze. Služba traženja Hrvatskog Crvenog križa pomaže u pronalaženju njihovih voljenih.
Hrvatski Crveni križ je nepristrana humanitarna organizacija i ima obvezu čuvanja tajnosti podataka i djelovanja u najboljem interesu korisnika. Pružamo podršku svim osobama u potrebi bez obzira na vašu nacionalnost, religiju i spol. Bez informiranog pristanka osobe neće se poduzimati daljnji koraci u pokretanju bilo kojeg oblika pomoći i zaštite.
Programom pomoći i zaštite Hrvatski Crveni križ pruža podršku osobama kako bi se oporavile od iskustva trgovanja ljudima.